Connect with us

Energetska efikasnost

edukacija: GBC – Suradnja na implementaciji održivih praksi

Objavljeno

on

okupljanje ljudi na stručnom skupu

Hrvatski savjet za zelenu gradnju (GBC) najveća je organizacija u Hrvatskoj koja se bavi područjem održive gradnje, dekarbonizacije, infrastrukture, energetske učinkovitosti i zelene energije te djeluje kroz poslovnu mrežu najboljih tvrtki i organizacija koje su predvodnici tranzicije iz tradicionalnog u održivo gospodarstvo.

S preko 130 članova iz područja graditeljstva, energetike, gospodarstva, javne uprave i akademske zajednice, GBC nudi pogodnosti koje uključuju besplatno sudjelovanje na edukativnim programima i treninzima i svim drugim događanjima – okruglim stolovima, panelima, seminarima, konferencijama na temu održivosti, simpozijima, edukacijama, radnim skupinama.

Nezaobilazan i ključan element je networking i direktna suradnja s ključnim dionicima u zelenoj gradnji i građevinskoj industriji (relevantna ministarstva, agencije, udruženja, strukovne komore, predstavnici građevinskog sektora i ostali partneri GBC-a).

Jedinstvena platforma za promicanje pozitivnih utjecaja održivo izgrađenog okoliša – GBC

Kao platforma koja promiče pozitivne utjecaje održive gradnje, infrastrukture i mobilnosti, Hrvatski savjet za zelenu gradnju oslanja se na četiri organizacijska stupa: članstvo, događanja, projekti i certifikacija. Članovi GBC-a su najbolja poduzeća i organizacije iz područja zelene gradnje, održive energije i mobilnosti koji pomiču granice te rade na implementaciji održivih praksi u Hrvatskoj, ali i na svjetskoj razini.

… na globalnoj razini

Na globalnoj razini, GBC je established član Svjetskog savjeta za zelenu gradnju (World Green Building Council) i Europske mreže savjeta za zelenu gradnju (ERN) te se od 2023. pridružuje renomiranim organizacijama – REHVA & CPEA – za jačanje međunarodne suradnje.

Svjetski savjet za zelenu gradnju (WGBC) kao najveća globalna mreža, potiče održivi i dekarbonizirani izgrađeni okoliš, okupljajući preko 80 država i 47.500 članova. Globalnom povezanošću ostvaruju se zajednički ciljevi kroz razne lokalne, regionalne i globalne projekte i suradnje. Kroz suradnju u globalnoj mreži, zajednički se radi na kreiranju održivih politika.

Fokus je na smanjenju emisija ugljika u zgradarstvu, razvoju zdravih i otpornih prostora, stvaranju ekološki efikasnih infrastruktura i suradnji s ključnim dionicima za postizanje ciljeva Pariškog sporazuma i Globalnih ciljeva UN-a za održivi razvoj (SDGs).

Kao aktivni član WGBC-a, GBC ima jedinstvenu ulogu u Hrvatskoj, djelujući prema standardima World Green Building Councila. Njihovo sudjelovanje u međunarodnim projektima postavlja primjer za slične organizacije u Hrvatskoj.

stručni skup
Sudionici Sredisnje konferencije o odrzivoj gradnji / Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

… informiranje i edukacija

Hrvatski savjet za zelenu gradnju uspješno organizira razna edukativna događanja za promicanje i implementaciju održive gradnje namijenjena stručnoj i općoj javnosti. U petnaest godina rada GBC je organizirao velik broj konferencija, radionica, simpozija i edukacija na kojima je sudjelovalo više od 10.000 sudionika. Kroz sva događanja podiže se svijest o relevantnim temama, okupljaju se ključni dionici iz interdisciplinarnih područja, pruža se edukacija stručnjacima te stvara platforma za razmjenu ideja, znanja i iskustava služeći kao nacionalna poveznica kreatora politika i čelnika industrije.

Kroz najvažnije događanje GBC-a: Konferencija o održivoj gradnji, koja se održava već 7. godinu za redom, nastoji se unaprijediti i promovirati održivi pristup gradnji. U zadnjih 6 godina na Središnjoj konferenciji sudjelovalo je više od 5.500 sudionika, održano je preko 250 stručnih prezentacija, a sveukupno je predavalo više od 300 stručnjaka na različitim panelima.

  1. Konferencija o održivoj gradnji održava se u studenom 2024. godine, u Zagrebu u hibridnom obliku.

GBC primjenjuje sveobuhvatni pristup educiranju iz različitih područja: zelena ekonomija, dekarbonizacija, kružno gospodarstvo, klimatske promjene, održivi proizvodi i tehnologije, bankarstvo, EU taksonomija, ESG, certificiranje zelene gradnje, nacionalna i zakonska regulativa vezana uz građevinski i sektor nekretnina, arhitektura, elektrotehnika, okoliš, projektni management i slično.

porodica ispred kuce sa solarnim panelima na krovu
Obiteljsko uživanje

Intenzivno se radi na razvoju DGNB certifikata zelene gradnje i prilagodbi sustava hrvatskom tržištu.

DGNB Sustav je alat za objektivnu ocjenu održivosti izgrađenog okoliša i optimizaciju planiranja i gradnje izgrađenog okoliša koji je razvio Njemački savjet za održivu gradnju (DGNB), a usklađen je s regulativom Europske Unije i ciljevima održivosti UN-a.

Važno je istaknuti, kako je u tijeku razvijanje i implementacija DGNB sustava koji će biti prilagođen hrvatskom tržištu, a GBC je službeni DGNB System i Academy Partner. To znači da je GBC jedini ovlašten na hrvatskom tržištu educirati nove DGNB stručnjake i certificirati prema DGNB-u.

pdf dokumentacija
Putokaz za dekarbonizaciju zgrada u Republici Hrvatskoj / Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Za ovom edukacijom, kao i za samim certifikatima postoji izniman interes na tržištu od strane investitora. Ključni razlozi za takav interes su:

  • ozelenjivanje portfelja nekretnina i usvajanje ESG načela,
  • osiguravanje veće vrijednosti nekretnina,
  • bolji uvjeti za korisnike,
  • Sustav je priznat od financijskih institucija pa su povoljniji uvjeti financiranja,
  • isplativije održavanje te
  • ugodnost, zdravlje i sigurnost pri korištenju nekretnina.

GBC je organizirao International DGNB Consultant trening na engleskom jeziku putem ZOOM platforme tijekom 5 dana – 12./13./14./15./16. veljače 2024. godine od 10:00 – 14:00 sati. Edukacija je bila namijenjena stručnjacima iz raznih sektora, a dosad je preko 150 polaznika postalo certificirani DGNB konzultanti.

Više informacija dostupno je na www.gbccroatia.org

Kroz 2024. godinu također su pripremljene i razne druge edukacije koje će pokriti aktualne teme na tržištu: EPBD, održivo financiranje i provedba projekata energetske učinkovitosti, tehnička rješenja i alati te mnoge druge.

… utjecaj na nacionalne politike

GBC aktivno radi na podizanju svijesti o zelenoj gradnji, surađujući s vlastima u Hrvatskoj i EU, te privatnim i javnim sektorom. Izrađena su dva tipa nacionalnih Smjernica za nZEB zgrade za Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja RH, u suradnji s Arhitektonskim fakultetom: Smjernice za stručnjake i projektante i Smjernice za opću zainteresiranu javnost i investitore te je na taj način približen pojam zelena gradnja te načini na koje ju je moguće primijeniti u realnom sektoru. Na tu temu održane su i brojne edukacije.

Zelena gradnja više nije nepoznanica već potreba. Investitori, vođeni nacionalnim zakonima, pravilnicima i EU uredbama, danas više ne žele investirati u projekt koji nije zelen i održiv upravo zato jer su svjesni da će im takav projekt osigurati veći povrat krajnje investicije te konkurentnost na tržištu nekretnina jer će projekt automatski imati dodanu tržišnu vrijednost i značajne uštede energije.

… važni projekti GBC-a

U posljednjih nekoliko godina, GBC pozicionirao se kao ključan strateški i stručni partner u velikom broju projekata financiranih iz nacionalnih i EU izvora.

Projekt BuildingLife II nastavlja inicijativu BuildingLife s ciljem implementacije Putokaza za dekarbonizaciju zgrada u Republici Hrvatskoj, uključujući razvoj metodologije za praćenje cjeloživotnih emisija ugljika (WLC) i stvaranje policy preporuka.

Projekt je utjecao na prijedlog Europske komisije i Parlamenta o uvođenju WLC izvještavanja u Direktive o energetskom svojstvu (EPBD), pridonoseći promociji WLC politike među dionicima u EU. GBC provodi projekt CROskills-RELOAD s ciljem poboljšanja vještina građevinskih radnika i inženjera u području energetske učinkovitosti.

profilna fotografija poslovnog čovjeka
Dean Smolar, izvršni direktor/ Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Izvršni direktor GBC-a Dean Smolar naglašava važnost projekta u dekarbonizaciji, osposobljavanju radnika i poticanju cjeloživotnog učenja u građevinskom sektoru.

Ističe se nedostatak oko 20.000 kvalificiranih radnika u Hrvatskoj za energetske obnove, pri čemu je svaki peti radnik u sektoru stranac; stoga je potrebno ojačati kampanje za poticanje upisa u strukovne škole.

Analize Hrvatske obrtničke komore pokazuju da postoji optimizam u rješavanju nedostatka građevinskih radnika, primarno kroz prekvalifikacije, nove škole i kurikulume. S obzirom na široku uporabu betona koji ima značajan utjecaj na okoliš, njegova ponovna uporaba dovela bi do značajne „uštede“ CO2 emisija i povoljnijeg utjecaja na okoliš smanjenom potrošnjom energije.

ReCreate projekt ispituje provođenje dekonstrukcije zgrada s ciljem ponovne upotrebe predgotovljenih betonskih elemenata za izgradnju novih zgrada. U sklopu projekta provode se pilot projekti u Finskoj, Švedskoj, Nizozemskoj i Njemačkoj na zgradama razne namjene.

Ovo su samo neki od projekata na kojima radi Hrvatski savjet za zelenu gradnju, a više informacija o ostalim projektima možete pronaći na web stranici
www.gbccroatia.org/projekti- u-provedbi/

… Zašto su zeleni objekti jedina održiva budućnost?

Zelena gradnja predstavlja jednu od najznačajnijih mogućnosti za održivi rast na nacionalnoj, ali i na globalnoj razini.

Zgrade u EU troše oko 45% energije i proizvode 40% stakleničkih plinova, te su odgovorne za 35% potrošnje građevinskog materijala i isti postotak proizvodnje otpada. Stoga, zgradarstvo nudi veliki potencijal za uštedu resursa i povećanje energetske učinkovitosti, kao i za korištenje obnovljivih izvora energije.

Zelena gradnja smanjuje potrošnju materijala i operativne troškove, te potiče upotrebu lokalnih materijala, tehnologija i usluga te time utječe na smanjenje emisija CO2.

Korištenje obnovljivih izvora energije u zgradama, poput sunca, vjetra i biomase, smanjuje zagađenje zraka i vode te doprinosi smanjenju ekoloških problema i poboljšanju ljudskog zdravlja.

Statistički podaci
Analiza stanja u strukovnim školama (interno istraživanje) / Foto: Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Kroz sve nabrojane aktivnosti pokazala se potreba da se održivost ocjenjuje na objektivan način. U Hrvatskoj konkretno postoji nekoliko primjera održive gradnje. Jedan od njih je poslovni park Meridian 16 u Velikoj Gorici sa zlatnim DGNB certifikatom održivosti.

bager ruši zgradu
Prikaz uklanjanja predgotovljenih betonskih elemenata sa zgrade u fazi rušenja/ Izvor: Partneri projekta ReCreate Svedski klaster

Hrvatski savjet za zelenu gradnju od 2021. godine postao je službeni DGNB sistem partner, a u tijeku je pilot faza tijekom koje se sustav prilagođava hrvatskom tržištu i legislativi i već je nekoliko projekata registrirano za certificiranje.

DGNB sustav pokazao se kao najpogodniji jer je usklađen s EU regulativama i holističkim pristupom koji uzima u obzir okolišni, ekonomski i društveni aspekt. U tijeku je certificiranje nekoliko projekata: Matrix C poslovna zgrada u Zagrebu, Valamar turistički resort na Hvaru i Avenue Mall kao zgrada koja je već u uporabi.

Certificiranje zgrada i promicanje održivih ulaganja prema kriterijima EU Taksonomije su koraci ka održivom razvoju, prema Deanu Smolaru. Iako se u privatnoj gradnji bilježe mali pomaci, izazov predstavljaju višestambene zgrade koje često nisu energetski učinkovite. Postoji veliki potencijal za unaprjeđenje kroz ugradnju opreme za korištenje obnovljivih izvora energije. Smolar naglašava da se i postojeće zgrade mogu prilagoditi održivim metodama, te ističe važnost održive gradnje za očuvanje okoliša.

Za više informacija posjetite www.gbccroatia.org

Hrvatski savjet za zelenu gradnju logo

Hrvatski savjet za zelenu gradnju
Ul. grada Vukovara 274, 10000 Zagreb
+385 1 4886 296
info@gbccroatia.org
www.gbccroatia.org

Popularno