Connect with us

Novosti

“Sparking Change”: cirkularnost i dekarbonizacija na Fuorisalone u Milanu

Objavljeno

on

instalacija od keramičkih polukružna pozadina od modularnih keramičkih elemenata

Roca predstavlja osebujnu instalaciju inspiriranu prvom svjetskom električnom tunelskom peći za proizvodnju sanitarne keramike. Dizajnirana u studiju Mario Cucinella Architects, instalacija utjelovljuje načela cirkularnosti i dekarbonizacije u keramičkoj industriji, pokazujući pozitivan utjecaj ove revolucionarne inovacije na okoliš.

Dostižući visinu od 4,5 metara, polukružna pozadina od modularnih keramičkih elemenata ilustrira ciklus obnove u srcu održivosti. Sastavljena je od 1200 jedinstveno obojenih 3D ispisanih keramičkih blokova, gdje nijansirani gradijent boja i oblik instalacije služe kao vizualne metafore, predstavljajući progresivne radne temperature u procesu pečenja keramike. Svaki pomno izrađen blok ima ugrađene detalje koji ilustriraju preciznu temperaturu potrebnu u svakoj fazi proizvodnje kako bi se osigurala najviša kvaliteta keramičkih proizvoda.

Elegantno zaobljeni dizajn instalacije s različitim visinama savršeno se uklapa u dvorištu u obliku trokuta i bez napora se uklapa u dvorište Sveučilišta u Milanu, nudeći niz prostornih i funkcionalnih mogućnosti. Više nego samo vizualno privlačni, ovi svestrani blokovi postaju dio naracije, pretvarajući se u privlačne prostore za sjedenje koji potiču posjetitelje na opuštanje, razgovor i druženje u ovom dinamičnom prostoru.

“Sparking Change” naglašava Rocinu predanost održivosti u jedinstvenoj instalaciji koja pokazuje kako su znanje, iskustvo i tehnologija doveli Rocu do razvoja najveće inovacije u sektoru”,

objašnjava Marc Viardot, direktor marketinga i dizajna Roca Grupe.

Spajajući fizički i virtualni svijet, instalacija nudi posjetiteljima zanimljivo i impresivno istraživanje proizvodnog procesa ove pionirske inovacije. Koristeći proširenu stvarnost, posjetitelji su pozvani na interaktivno putovanje kako bi otkrili prednosti Rocine inovativne električne tunelske peći. Ovaj novi pristup omogućuje posjetiteljima da dublje proniknu u Rocinu predanost pomicanju granica inovacija.

Tehničke inovacije i održivost

Odražavajući Rocine temeljne vrijednosti, 3D tiskani keramički blokovi instalacije utjelovljuju delikatnu ravnotežu inovacije, poštovanja tradicije i odgovornosti prema okolišu. Prihvaćajući načela cirkularnosti i dekarbonizacije, ” Sparking Change ” pokazuje kako tehnologija i digitalni alati mogu djelovati ne samo kao kreativni medij, već i zapaliti iskru novih ideja.

“Sparking Change ističe inovativnu tehniku koja poštuje okoliš i unapređuje tradiciju; nadalje, to je opipljiv dokaz da tehnologija i digitalni alati više nisu samo instrumenti za stvaranje, već i za poticanje novih ideja.”,

kaže Mario Cucinella, osnivač i direktor dizajna studija MCA – Mario Cucinella Architects.
instalacija od keramičkih polukružna pozadina od modularnih keramičkih elemenata
Sparking Change instalacija modularnih keramičkih elemenata / Foto: Roca

Svaki blok koji čini projekt proizveden je postupkom s niskim utjecajem na okoliš, koristeći kombinaciju gline i reciklirane keramike iz proizvodnje kupaonskih komponenti. Dizajn dimenzija 50x40x25 cm omogućuje samonosivu i suho montažnu strukturu. Ovo ne samo da povećava njegovu estetsku privlačnost, već također omogućuje jednostavno rastavljanje i utire put potencijalnoj ponovnoj uporabi blokova u budućim događajima.

Dekarbonizirana proizvodnja keramike

U partnerstvu s Keramischer OFENBAU GmbH, Roca Grupa predstavila je prvu svjetsku električnu tunelsku peć za proizvodnju sanitarne keramike u svojoj tvornici Laufen u Gmundenu (Austrija). Ova revolucionarna inicijativa pozicionirala je Roca Grupu kao globalnog lidera s proizvodnim pogonom za sanitarije s nultom stopom emisija CO2, što predstavlja promjenu paradigme za sektor keramike u cjelini.

Električna tunelska peć je vrlo učinkovita i održiva alternativa tradicionalnim proizvodnim metodama koje se oslanjaju na fosilna goriva. Prvi proizvodni rezultati novog sustava peći pokazuju veliki potencijal za cijelu industriju, budući korist od nove tehnologije mogu imati i drugi sektori, ne samo proizvodnja sanitarne keramike. Napredak postignut u postizanju potpune dekarbonizacije u proizvodnji keramike pokazuje njezinu izvedivost, ekonomsku održivost i potencijal za održivu budućnost.  

električna tunelska peć
Prva svjetska električna peć za proizvodnju sanitarne keramike / Foto: Roca

Roca

Roca je tvrtka posvećena dizajnu, proizvodnji i prodaji kupaonskih proizvoda za arhitekturu, građevinarstvo i dizajn interijera. Osnovana 1917. godine, spaja tradiciju i znanje sa strašću za inovacijama i poštovanjem okoliša, kako bi zadovoljila zahtjeve kupaca i doprinijela dobrobiti društva.

S održivošću kao ključnim elementom u svim svojim proizvodnim procesima i predanošću osiguravanju boljeg planeta za buduće generacije, Roca je ovu filozofiju implementirala u 170 zemalja u kojima posluje i u svojih 79 tvornica, prenoseći to svakodnevno na više od 21.000 zaposlenika.

Ova obiteljska tvrtka je tržišni lider u Europi, Latinskoj Americi i Indiji. Također je značajno prisutna u Kini i ostatku Azije, Bliskog istoka, Australije i Afrike. Kao rezultat toga, svjetski je lider u svom sektoru.

O MCA – Mario Cucinella Architects

Mario Cucinella osnovao je svoj studio 1992. u Parizu, trenutno ima urede u Bologni i Milanu i sastoji se od više od 100 stručnjaka. Koristeći vlastiti interni Odjel za istraživanje i razvoj, koji provodi istraživanja o pitanjima održivosti, MCA se specijalizirao za arhitektonski dizajn koji integrira ekološke i energetske strategije.

Studio je uspješno proveo projekte u Europi, Kini, Africi, Bliskom istoku i Južnoj Americi. Oni uključuju Muzej umjetnosti Fondazione Luigi Rovati u Milanu; novi centar za kirurgiju i hitnu zdravstvenu skrb za bolnicu San Raffaele u Milanu; crkvu Santa Maria Goretti u Mormannu; novi rektorat za Sveučilište Roma Tre u Rimu; One Airport Square u Accri, (Gana); novo sjedište za NICE u Limeiri (Brazil); i kinesko-talijansku ekološku i energetski učinkovitu zgrada u Pekingu (Kina).

Trenutno studio radi na približno 50 drugih projekata, uključujući MIND – Milano Innovation District, projekt mješovite namjene SeiMilano i sjedište Unipol grupe; Sveučilišni kampus Valle D’Aosta u Aosti; Talijanski paviljon na Expo 2025 Osaka; dva tornja mješovite namjene “Viertel Zwei” u Beču; i zgrada MET Tirana u Tirani.

MCA surađuje sa SOS – School of Sustainability Foundation, školom koja se temelji na otvorenom, holističkom i istraživački usmjerenom pristupu koji mladim dizajnerskim stručnjacima i nedavnim diplomantima pruža potrebne alate za rješavanje pitanja okoliša.

Školu je 2015. osnovao Mario Cucinella, a sjedište joj je u Milanu.

LAUFEN logo
Roca logo

Roca Croatia d.d.
Industrijska 1 10290 Zaprešić
T. +385 1 335 0842
info@hr.roca.com
www.hr.roca.com

Popularno