Connect with us

Arhitektura

Gradnja drvetom – poslovna zgrada u gradu Marnau u Luksemburgu

Objavljeno

on

Gradnja drvetom, projekt u Luksemburgu

U svjetlu klimatske krize i želje da se proizvodi što manje otpada, smanji emisija CO2 te optimiziraju proizvodni procesi i cirkularnost unutar gradnje, gradnja od drva pokazala se kao segment industrije koji je sve prisutniji na globalnoj razini. Trenutno se diljem svijeta od drva gradi sve više visokih i složenih objekata, što je dokaz brojnih prednosti i dobrih učinaka koje ovaj materijal ima kako na neposredno čovjekovo okruženje, tako i na širi urbani prostor.

Zašto gradnja drevtom?

Cross Laminated Timber CLT stekao je svoju popularnost u Europi, skandinavske zemlje predvodile su ovaj novi zeleni pokret u građevinarstvu. Križno laminirano drvo (CLT) ističe se svojom snagom, izgledom, svestranošću i održivošću.

Cross Laminated Timber CLT gradnja drvetom
Cross Laminated Timber CLT / foto: Entreprise Lucien Heinz.

Gradnja drvetom nudi brojne prednosti koje pozitivno utječu kako na prirodni tako i na izgrađeni okoliš:

  • Drvo je lakši i jeftiniji materijal od betona i čelika pa se za temelje koristi manje betona i time utječe na smanjenje emisije CO2.
  • Drvo se može 100% reciklirati, a uz kontroliranu eksploataciju i sadnju šuma, učinci sječe ne moraju biti isključivo nepovoljni,
  • Drvo je izvrstan toplinski izolator u svim klimatskim zonama, prilagođava se lokalnim klimatskim uvjetima debljinom elemenata,
  • Lako se obrađuje, transportira i ugrađuje na gradilištu, uz mogućnost finih podešavanja i obrade na licu mjesta, tijekom same ugradnje,
  • Uspješno se kombinira s drugim materijalima (beton, čelik) u hibridnim konstrukcijama,
  • Prisutnost stabla u neposrednom okruženju povoljno utječe na psihofizičko zdravlje ljudi.

Primjene za CLT uključuju podove, zidove i krovove. Sposobnost panela da izdrže velike sile i pritisak čini ih posebno isplativim za korištenje u višekatnim projektima. U slučaju primjene CLT-a kao zidova, podova i krovova, CLT ploče služe kao nosivi elementi.

Primjena drva u poslovnim prostorima

Tim našeg ureda Acetra već se nekoliko godina uspješno bavi projektiranjem konstrukcija raznih namjena, uglavnom za inozemno tržište. Ovog puta predstavljamo vam nedavno završen projekt poslovnog objekta u gradu Marnachu u Luksemburgu. Riječ je o objektu koji je nadograđen na postojeću proizvodnu halu prateći njenu kompaktnu formu, širinu i visinu. Zgrada je izgrađena prema projektu luksemburške tvrtke Entreprise Lucien Heinz.

Poslovna zgrada u gradu Marnau u Luksemburgu
Poslovna zgrada u gradu Marnau u Luksemburgu / foto: Entreprise Lucien Heinz.

O projektu

Poslovna zgrada je osnovnih dimenzija 27,8 x 11,9 m, katnosti P+2 i visine 12 metara, čime se uklapa u gabarite postojeće zgrade, a nalazi se između hale i ulice. Sustav konstrukcije sastoji se od različitih drvenih elemenata:

  • Međukatne ploče izrađene su od ploča od unakrsno laminiranog drva (CLT) debljine 240 mm. Paneli su kontinuirani i prevladavaju raspone preko dva polja – konstrukcijskih raspona od po 6 metara. Na dimenzije ploča tijekom proračuna utjecale su vibracije, što je važno zbog velikih raspona ploča i njihove male težine.
  • Paneli se oslanjaju na zidove izrađene također od CLT ploča debljine od 160 do 240 mm. Ploče, u dijelovima zgrade gdje nema zidova, oslanjaju se na grede od lijepljenog lamela (GL) presjeka 280 x 640 mm, a grede se oslanjaju na CLT ploče i GL stupove presjeka 320×. 320 mm.
  • Kako bi pratili arhitektonsko rješenje ulične fasade koja ima puno otvora, ploče se nisu mogle oslanjati na zidove, već na čelične HEA100 grede i drvene GL grede visine 100 mm, skrivene u panelima tako da dimenzije otvora se ne bi trebalo smanjivati. Na pojedinim pozicijama paneli se vješaju na GL drvene grede visine od 560 do 680 mm, u širini fasade.

Vertikalne komunikacije unutar zgrade osigurane su dizalom čije je okno izrađeno od CLT panela debljine 200 mm, proteže se cijelom visinom kroz zgradu, te stepenicama – jednokrakim i trokrakim – od poprečno lameliranog drva. Stubišne ploče i podesti oslanjaju se na čelične L profile i LLD grede. Krov je projektiran i izrađen od CLT panela debljine 180 mm, osim na dijelu gdje je ovješeno dizalo, tako da je debljina panela povećana na 240 mm.

Konstruktivni elementi od drva, usklađivanjem debljina greda i zidova, usklađeni su s arhitektonskim projektom, uspješno zadovoljavajući kriterije i proračune stabilnosti. Na taj način u interijeru nema suvišnih elemenata koji mogu narušiti njegovu vizualnu cjelinu. Zahvaljujući velikim prozorima, unutrašnjost ovog poslovnog prostora je dobro osvijetljena i, bez obzira na dubinu prostora, ispunjena dnevnim svjetlom.

Prozori, raspoređeni po katovima, čine fasadu dinamičnom površinom, dajući joj moderan izgled. Studije također ukazuju na sve veći broj dokaza da prirodni materijali, biljke, prirodno svjetlo i pristup prirodi ublažavaju stres, temeljni uzrok mnogih oblika fizičkih i mentalnih bolesti. Varijacije u boji i teksturi drva te njegovim taktilnim svojstvima mogu biti i zdravi i lijepi.

Poslovna zgrada u gradu Marnau u Luksemburgu / foto: Entreprise Lucien Heinz.
Poslovna zgrada u gradu Marnau u Luksemburgu / foto: Entreprise Lucien Heinz.

Poznato je da prisutnost drva u interijeru ima blagotvoran učinak na fizičko i psihičko zdravlje ljudi. U poslovnim prostorima to je jednako važno kao iu stambenim jer u njima provodimo osam i više sati dnevno. Gradnja drvetom također je poželjna u vidu dekorativnih umjetničkih predmeta, drvenih obloga, ali kada se zgrada gradi od drvenih prefabriciranih elemenata, ističe se nekoliko prednosti:

  • Smanjuju vlažnost zraka,
  • Predstavljaju izvrsnu toplinsku izolaciju – i ljeti i zimi, uslijed topline ili zagrijavanja prostora, drvo se skuplja i onemogućuje provođenje topline,
  • Ljepota prirodnog materijala pozitivno utječe na psihičko zdravlje i opće stanje korisnika prostora.
Entreprise Lucien Heinz.
Poslovna zgrada u gradu Marnau u Luksemburgu / foto: Entreprise Lucien Heinz.

Zajedno, dvorana i uredski prostor činili su jedinstvenu kompaktnu formu koja s drvenom fasadnom oblogom utjelovljuje i konstrukcijsko srce (konstrukciju) drvene građevine.

Podsjećamo vas na glavne prednosti gradnje drvetom:

  • Manje emisije CO2 tijekom proizvodnje i izgradnje objekata,
  • Lakša konstrukcija koja olakšava i ubrzava montažu,
  • Zdraviji objekti koji poboljšavaju udobnost korisnika.

Autorka teksta: Milica Radojičić, Acetra projektni biro

Popularno