Arhitektura
projekt: Vanja Ilić – Transformacija stare škole u Muzej vinogradarstva
Na vrhu otoka Hvara, u zgradi stare škole u Pitvama, nastaje Muzej vinogradarstva.
Smješten u autentičnom ambijentu, muzej donosi suvremeni stalni postav vinogradarske zbirke te višenamjenski prostor za izložbe, edukaciju i društvene aktivnosti. Posjetitelji će uživati u spoju tradicije, moderne arhitekture i očaravajućih vizura na prirodni krajolik.
Muzej vinogradarstva u Pitvama smješta se u postojeću zgradu nekadašnje škole na povišenom mjestu otoka, te se s lokacije pružaju prekrasne vizure. U trenutku započinjanja projekta zgrada je djelomično građevinski sanirana, nakon prethodnog požara, uz preostale statičke nedostatke, a u tijeku je bila obnova pročelja prema konzervatorskim uvjetima.
U stalnom postavu predviđa se na katu i galeriji prezentacija vinogradarske zbirke, u prizemlju multifunkcionalni prostor za izložbe, prezentacije vina, edukaciju i društveni prostor za lokalnu zajednicu.
Stalni izložbeni postav i popratne funkcije integriraju se unutar postojećeg građevnog tkiva kao ‘uneseni’ suvremeni neovisni prostorni element čelične konstrukcije koji stvara i na prostoru kata dodatnu galeriju u potkrovlju, a ujedno i konstrukcijski učvršćuje građevinu.
Kuća-škola istovremeno u svojem volumenu ostaje intaktna. Prostorna koncepcija stalnog postava bazira se na integriranju suvremenih interijerskih elemenata od čelika i strukturno koloriranog mdf-a, tako da se ne mijenja izvorno oblikovanje građevine.
Izložbeni element je formiran tako da tvori ‘niše’ za izlaganje, a prostor između slobodno teče i prožima se s volumenom kuće, ostavljajući slobodne vizure na pejzaž i otkrivajući izvorni volumen kuće. Istovremeno posjetitelj ima dvostruku izložbu: režirani muzejski postav kroz niz kontroliranih scena u nišama i slobodne vizure prema krajoliku.
Budući da je mali prostor predviđen za višestruku funkciju, rješenje interijerskih elemenata predviđa i prostore za spremišta popratnog inventara, i opreme koja se koristi u povremenim događanjima, a tijekom funkcioniranja muzeja ostaje jednostavno dostupna i skrivena.
Dvorana u prizemlju sustavom preklopnih panela može biti kompletno zatvorena projekcijska dvorana, polupropulzivan prostor za radionice ili potpuno integrirani prostor s okolišem.
Dio stalnog postava je postavljen u eksterijeru, djelomično zatečen in situ, te su formirane blago ‘lebdeće’ platforme za postav eksponata, u skladu s topografijom terena i za proširenje aktivnosti na vanjsku površinu tako da se prirodni krajolik gotovo ne dotiče.
O autoru projekta:
Vanja Ilić, arhitektica, autorica je realizacija, natječajnih radova, izložbi i projekata iz područja arhitekture, interijera i javnog prostora. Dobitnica strukovnih nagrada u zemlji i inozemstvu (Viktor Kovačić, Vladimir Nazor, Bernardo Beranrdi, Zagrebački salon, priznanje Piranesi, nominacija za Mies van der Rohe). Radi kao projektantica i izvanredna profesorica na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu. Vodi ured VIA.
Fact sheet:
- Ime projekta: Vinogradarska zbirka Pitve
- Lokacija: Pitve
- Autor projekta: izv.prof.art. Vanja Ilić, dipl.ing.arh, VIA
- Projektni tim: Dominik Lovrečić, Tena Petrović
- Status: Realizirano
- Program: Objekt javne namene
- Investitor: Muzej općine Jelsa
- Izvođači: MGA, AVC
- Fotografija: Bosnić+Dorotić
Credits:
- Elektroinstalacije: Mladen Rukavina
- Konstrukcija: Branko Galić
- Vodovod i kanalizacija: Mihajlo Šprem
- Termotehnika: Mario Jopsipović
- Grafički dizajn i ilustracije: Ana Rako i Goran Raukar
- Muzeološka koncepcija: Marija Plenković i Duje Dorotka
-
Novosti3 tjedna prije
Webinar za projektante – Kaskadni sustavi u projektnim rješenjima Ariston
-
Promo4 tjedna prije
Deceuninck – Dva desetljeća na hrvatskom tržištu: Stvaranje održivih rješenja za budućnost
-
Promo2 tjedna prije
Jedinstveni izgled Fundermax Exterior ploča – Prirodna autentičnost fasada
-
Novosti3 tjedna prije
Pritzkerova nagrada za arhitekturu predstavlja „Na zemlji: Model za zajednicu“ — Predavanje i panel rasprava laureata za 2025. godinu
-
Arhitektura2 tjedna prije
Wellbeing Design & Hospitality – Elementi holističkog dizajna
-
Energetska efikasnost3 tjedna prije
Cjelovito rješenje energetske obnove
-
Arhitektura2 tjedna prije
intervju: Mia Roth i Tonči Čerina – Arhitektura nadrasta vrijeme u kojem nastaje
-
Novosti3 tjedna prije
Pametne zgrade nisu budućnost – one su sadašnjost – U Termama Sveti Martin održana konferencija “DEKADA PAMETNIH ZGRADA”