Connect with us

Novosti

Održiva Ura u Uraniji otvorila ključna pitanja urbane regeneracije Rijeke: Predstavljen projekt Žabica studija 3LHD

U četvrtak, 10. srpnja, u Uraniji – prostoru kreacije, održano je predavanje u sklopu programa Održiva Ura, posvećeno jednom od najintrigantnijih i najdugovječnijih urbanističkih zahvata suvremene riječke urbane scene – projektu Žabica, koji potpisuje renomirani arhitektonski studio 3LHD. Predavanje su održali Silvije Novak, partner u 3LHD-u, i Ivana Šajn, voditeljica projekta, nudeći pritom detaljan uvid u prostorni, konceptualni i tehnički razvoj ovog kompleksnog infrastrukturno-urbanističkog projekta.

Projekt Autobusnog terminala Žabica višeslojna je prostorna, funkcionalna i infrastrukturna intervencija koja daleko nadilazi klasične granice prometne arhitekture. Riječ je o zahvatu koji se događa dva desetljeća nakon što je 3LHD osvojio prvu nagradu na arhitektonsko-urbanističkom natječaju za novo riječko prometno središte. Takav vremenski odmak od natječajne faze do realizacije svjedoči ne samo o složenosti same lokacije, već i o političkim, ekonomskim i društvenim kontekstima koji definiraju urbani razvoj grada.

Zgrada terminala proteže se dužinom od 225 metara, pri čemu oblikovanjem referira na robustnost lučkih skladišta, dok visinski gabariti i unutarnja dispozicija poštuju mjerilo gradskog tkiva. Tipološki, riječ je o hibridnoj infrastrukturi – sinergiji prometne funkcije i javnog prostora.

Posjetitelji na predstavljanju projekta Žabica studija 3LHD / photo: Denis Lepur
Posjetitelji na predstavljanju projekta Žabica studija 3LHD / photo: Denis Lepur

U objektu su integrirani autobusni terminal s 14 perona, 6 autobusnih parkirališta, javna garaža s više od 800 parkirnig mjesta, trgovački i ugostiteljski sadržaji u prizemlju te poslovni prostori na višim etažama. Takav programski miks osigurava kontinuiranu aktivnost prostora, pretvarajući terminal iz obične prometne točke u urbani generator života.

Silvije Novak otvorio je izlaganje kontekstualizirajući Žabicu unutar šireg okvira urbane aglomeracije Rijeke. Naglasio je kako se Rijeka, grad iznimno bogat industrijskom baštinom i složenom morfologijom, nalazi pred povijesnom prekretnicom u kojoj prostori bivše industrijske ili prometne namjene postaju ključni resurs za održivu urbanističku transformaciju.

Među takvim prostorima istaknuti su park Delta te programsko-prostorna studija Školjić – područja s golemim transformacijskim potencijalom koja mogu redefinirati gradsku matricu i životni standard Rijeke.

Studio 3LHD posljednjih dvadeset godina intenzivno sudjeluje u urbanističkom oblikovanju Rijeke, ne samo kroz realizacije poput Dvorane i Trga Zamet, Mosta hrvatskih branitelja ili kompleksa Kozala, već i kroz natječaje i urbanističke studije koji istražuju kako arhitektura može biti alat socijalne, prometne i prostorne integracije. Svi ti projekti ističu se pažljivim prostornim uklapanjem, arhitektonskim senzibilitetom prema kontekstu i sposobnošću kreiranja novih urbanih scenarija koji nadilaze čisto građevinsku funkciju.

Govoreći o Žabici, Silvije Novak je istaknuo njezinu stratešku važnost za grad: “Žabica je projekt kojim se bavimo već dva desetljeća. Iz naše perspektive, ali i iz perspektive grada, to je prostor čija transformacija može pokrenuti lančanu reakciju daljnje urbane regeneracije. Riječani možda nisu dovoljno svjesni koliko izgradnja Žabice otvara mogućnosti za redefiniciju gradskog centra – prometno, infrastrukturno, ali i socijalno. To je prilika da se grad počne razvijati iznutra, kroz transformaciju napuštenih industrijskih zona, kako bi se stvorio suvremeni urbani okoliš koji odgovara potrebama 21. stoljeća.”

Silvije Novak, partner u 3LHD-u na predavanju Održiva Ura / photo: Denis Lepur
Silvije Novak, partner u 3LHD-u na predavanju Održiva Ura / photo: Denis Lepur

Nakon uvodnog dijela, Ivana Šajn ponudila je dubinski prikaz tehničkih, projektantskih i izvedbenih izazova projekta koji odražava kompleksnost današnjeg urbanog planiranja.

Posebno je istaknula paradoks s kojim se projekt suočava – gotovo dvadesetogodišnji vremenski jaz između idejne pobjede na natječaju i aktualne realizacije: “Moj osobni izazov kao voditeljice projekta bio je kako aktualizirati projekt koji je nastao na natječaju još 2005. godine, ali koji se realizira gotovo dva desetljeća kasnije. Nisam sudjelovala u inicijalnoj fazi projektiranja između 2007. i 2012. no zadatak mi je bio očuvati konceptualne postavke definirane natječajem, a istovremeno integrirati suvremene standarde, tehnologije i regulative koji su se drastično promijenili u međuvremenu.”

Posebnu vrijednost Žabici daje činjenica da se radi o prvom projektu studija 3LHD u kojem je cjelokupna projektantska dokumentacija razvijena u BIM tehnologiji, konkretno u ArchiCAD-u. To je iskustvo koje je značajno redefiniralo interne projektantske standarde u uredu, omogućivši veću transparentnost, preciznost i integraciju svih sudionika u procesu planiranja i gradnje.

Maketa projekta Žabica studija 3LHD / photo: Denis Lepur
Maketa projekta Žabica studija 3LHD / photo: Denis Lepur

No, tehnološka inovacija nije jedina odrednica ovog projekta. Žabica postaje pionirski projekt održive gradnje u hrvatskom kontekstu, jer će, kako je istaknula Ivana Šajn, biti prvi objekt studija 3LHD certificiran prema DGNB-u – njemačkom standardu koji građevinu evaluira kroz čitav njezin životni ciklus, od faze projektiranja do faze korištenja i potencijalne prenamjene.

“Trenutno smo u procesu evaluacije DGNB certifikacije. Sve analize dosad pokazuju da ćemo postići status Gold, koji je tek korak do najvišeg certifikata – Platinuma. To je potvrda ne samo održivosti u ekološkom smislu, već i dugoročne ekonomske i socijalne vrijednosti projekta za grad,” naglasila je Šajn.

Ivana Šajn, voditeljica projekta na predavanju Održiva Ura / photo Denis Lepur
Ivana Šajn, voditeljica projekta na predavanju Održiva Ura / photo Denis Lepur

Projekt Žabica time daleko nadilazi okvire klasične infrastrukturne investicije. Postaje simbol paradigmatskog pomaka u razmišljanju o urbanom prostoru, gdje arhitektura i urbanizam prestaju biti isključivo prostorni i estetski činovi, a postaju instrumenti održivosti, digitalne transformacije i stvaranja inkluzivnog urbanog života.

U vremenu u kojem mnogi gradovi tek traže modele kako obnoviti vlastita napuštena industrijska područja, projekt Žabica izrasta u studiju slučaja koji bi mogao poslužiti kao presedan za slične procese urbane regeneracije diljem Hrvatske, ali i šire regije.

O Uraniji

Urania – prostor kreacije, prostor je posvećen kreativnom djelovanju, a posebice onom koje propituje sebe, društvo, svijet.

Kao prostor kreacije posebnu pažnju posvećuje kreativcima svih struka, u nastajanju ili već prepoznatima, koji su društveno angažirani, te razvoju publike kroz edukaciju i razmjenu iskustava i mišljenja.

Svojim programskim pristupom veliki naglasak stavlja na promoviranje izvrsnosti u svim područjima ljudskog djelovanja, pristupačnost i demistifikaciju umjetnosti i kulture te brisanje umjetno stvorenih granica između stručnjaka i publike.

Temeljna vrijednost Uranije je osnaživanje i stvaranje zajednice kroz integraciju raznih vidova kreativnog djelovanja, suradnju stručnjaka i publike te otvaranje mogućnosti za zajedničko stvaranje nove vrijednosti. Stvaranjem nove vrijednosti Urania postaje prostor kreacije.

Više informacija pronađite na urania.hr.

urania logo

Popularno