Novosti
Održana Održiva Ura: Turizam i društvo
Urbani i prostorni razvoj hrvatskih obalnih gradova već je desetljećima pod intenzivnim pritiskom turistifikacije. Gradovi se transformiraju pod utjecajem sezonske ekonomije, pri čemu stanovanje ustupa mjesto turističkim kapacitetima, a javni prostor se prilagođava potrebama kratkoročnog boravka umjesto dugoročnog življenja.
Održiva Ura: Turizam i društvo, održana Uraniji – prostoru kreacije, otvorila je ključno pitanje: je li turizam, u svom trenutnom obliku, dugoročno održiv ili je riječ o modelu koji, umjesto generiranja blagostanja, proizvodi prostornu i socijalnu devastaciju?
Hrvatska se danas suočava s paradoksom: dok se broj stanovnika rapidno smanjuje, broj turističkih kreveta neprestano raste. Apartmanizacija, potaknuta dereguliranim tržištem i neadekvatnim urbanističkim politikama, mijenja urbanu morfologiju i ekonomski karakter obalnih naselja.
Dr sc. Saša Poljanec-Borić, sociologinja prostora i turizma, osvrnula se na strukturne uzroke tog procesa: “Turizam ne može biti održiv ako proizvodi prostornu nestabilnost i društvenu neravnotežu. Problem apartmanizacije nije samo u njezinoj količini, već u činjenici da ona nastaje u odsutnosti jasnih prostornih politika. Prepuštanjem urbanog razvoja tržišnoj logici, prostor se tretira kao roba, a ne kao dugoročni javni resurs.”
Upravo je manjak urbanističke regulacije jedan od ključnih problema. Hrvatski gradovi, posebice oni na obali, često funkcioniraju bez detaljno razrađenih planova koji bi regulirali prenamjenu prostora.
Silvije Novak, arhitekt i partner u Studiju 3LHD, istaknuo je kako se prostorno planiranje sve češće svodi na administrativnu formalnost umjesto na strateški alat održivog razvoja:
“Generalni urbanistički planovi (GUP-ovi) trebali bi biti osnovni instrument kontrole prostornog razvoja, no oni često ostavljaju previše prostora za improvizaciju. Kada bi se poticala izrada detaljnih urbanističkih planova uređenja (UPU-ova), moguće bi bilo precizno definirati odnos između stanovanja, turizma i javnog prostora. Nažalost, takva praksa rijetko postoji jer prostorom najčešće upravljamo reaktivno, a ne proaktivno.”
Ovo ukazuje na širi problem: turizam u Hrvatskoj nije samo ekonomska djelatnost, već i dominantni oblik urbanog planiranja, što dugoročno rezultira prostornom nestabilnošću. Zoran Paunović, gradonačelnik Makarske, osvrnuo se na izazove s kojima se suočavaju lokalne vlasti, dok je Davor Bruketa, dizajner i suosnivač Bruketa&Žinić&Grey, otvorio pitanje može li dizajn prostora i komunikacija oblikovati drugačiji turistički narativ – onaj koji ne podrazumijeva isključivo ekonomski profit, već i kvalitetu prostora za život.
Zaključci Održive Ure jasno ukazuju na potrebu za drugačijim pristupom. Ako turizam nastavi diktirati prostorne politike, umjesto da bude njihov proizvod, urbani prostori će se i dalje razvijati na način koji podriva njihovu održivost.
Ključno je pitanje: može li Hrvatska redefinirati svoj razvojni model i početi promišljati turizam kao dio šire prostorne strategije – strategije koja neće raditi u korist kratkoročnog profita, već dugoročne stabilnosti gradova, njihovih stanovnika i prostora u kojem obitavaju?
O Uraniji
Urania – prostor kreacije, prostor je posvećen kreativnom djelovanju, a posebice onom koje propituje sebe, društvo, svijet.
Kao prostor kreacije posebnu pažnju posvećuje kreativcima svih struka, u nastajanju ili već prepoznatima, koji su društveno angažirani, te razvoju publike kroz edukaciju i razmjenu iskustava i mišljenja.
Svojim programskim pristupom veliki naglasak stavlja na promoviranje izvrsnosti u svim područjima ljudskog djelovanja, pristupačnost i demistifikaciju umjetnosti i kulture te brisanje umjetno stvorenih granica između stručnjaka i publike.
Temeljna vrijednost Uranije je osnaživanje i stvaranje zajednice kroz integraciju raznih vidova kreativnog djelovanja, suradnju stručnjaka i publike te otvaranje mogućnosti za zajedničko stvaranje nove vrijednosti. Stvaranjem nove vrijednosti Urania postaje prostor kreacije.
Više informacija pronađite na urania.hr.
-
Novosti2 tjedna prije
Festival Dani Orisa 25
-
Arhitektura4 tjedna prije
projekt: ARP – Tržnica Gruž: Dijalog s baštinom – igra sunca i vjetrova na rivi
-
Energetska efikasnost4 tjedna prije
Banke traže održivost, certifikate i ESG usklađenost
-
Promo4 tjedna prije
Revolucija u kupaonskom dizajnu: Saphirkeramik
-
Novosti3 tjedna prije
Kreativna Ura: Dizajn rasvjete – susret tehnologije, estetike i arhitekture
-
Novosti3 tjedna prije
Deceuninck predstavio održiva rješenja na regionalnim konferencijama
-
Arhitektura2 tjedna prije
projekt: Pujo A&D – Arhitektura Mediterana u novom ruhu – Tri kuće u Dalmaciji
-
Novosti3 tjedna prije
Održana je 12. međunarodna konferencija DAN PROZORA 2025