Novosti
Godišnje nagrade za zelenu gradnju najboljim projektima, instituciji i osobi godine
Nagrade se tradicionalno dodjeljuju projektima, ustanovama i osobama koji su se istaknuli na području zelene gradnje i održivo izgrađenog okoliša u prethodnoj godini. Svečanost se održava tradicionalno od 2016. godine. A u žiriju se nalazi 11 uglednih stručnjaka iz podrzčja održive gradnje i okoliša.
Na svečanosti u Zagrebu su dodijeljene godišnje nagrade za zelenu gradnju i održivo izgrađeni okoliš. Nagrade su izraz priznanja osobama, ustanovama i projektima koji su značajno doprinijeli unapređenju kvalitete gradnje i života u zgradama kao i održivom gospodarstvu u protekloj godini.
“Ove nagrade nisu samo priznanje najboljima, one su poziv i drugim investitorima na zajedničko djelovanje. Klimatski izazovi traže brze i odlučne odgovore, a održiva gradnja postaje temelj otpornosti naših zajednica. Dekarbonizacija zgrada nije zadatak jednog sektora već zahtijeva suradnju svih: od obrazovanja, industrije i investitora, do lokalnih i nacionalnih vlasti, nevladinih organizacija i građana. Svaki projekt koji danas nagrađujemo dokaz je da promjena nije samo moguća, već se događa. Zahvaljujem svim dobitnicima na njihovoj viziji, hrabrosti i predanosti, neka budu inspiracija svima koji žele graditi bolju budućnost”, Vlasta Zanki, predsjednica stručnog povjerenstva i predsjednica UO Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju
“Zahvaljujem svim prijaviteljima i čestitam dobitnicima koji svojim radom pokazuju da održiva gradnja nije samo cilj, već i prilika za razvoj. Kao udruga koja okuplja proizvođače toplinsko-izolacijskih materijala, svjesni smo odgovornosti koju industrija ima u procesu dekarbonizacije zgrada i gospodarstva. Imamo znanje, tehnologije i rješenja, ali i spremnost da budemo partner u oblikovanju politika koje će omogućiti stvarne promjene. Ove nagrade potvrđuju da suradnja između struke, industrije i zajednice donosi konkretne rezultate i održiviju budućnost za sve nas”, Igor Kemenović, predsjednik HUPFAS-a.
Stručno povjerenstvo je dodijelilo nagrade u šest kategorija. Obnovom godine proglašena je zgrada Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu. Novogradnjom godine proglašeni su Valamar Amicor Resort s Hvara i Framos Campus iz Čakovca koji su imali izjednačen broj bodova.
Institucijom godine proglašen je Studio 3LHD a projektom godine proglašena je građanska inicijativa ZEZ Sunce iz Križevaca. Studentskim projektom godine proglašen je SUPEUS Case Study 2024, a osobom godine proglašen je Bojan Milovanović, izvanredni profesor s Građevinskog fakulteta u Zagrebu.
U jedanaestčlanom stručnom povjerenstvu su osim predstavnika HUPFAS-a i Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju bili ugledni stručnjaci iz građevinskog područja.
KATEGORIJA: GRAĐEVINA GODINE – REKONSTRUKCIJA/OBNOVA
Dobitnik: Fakultet političkih znanosti u Zagrebu
Zgrada FPZG-a, teško oštećena u potresima 2020. obnovljena je kroz sveobuhvatnu rekonstrukciju koja je uključivala konstrukcijsko ojačanje, energetsku obnovu s 88 % udjela obnovljivih izvora energije, podizanju razine zaštite od požara te funkcionalnu reorganizaciju prostora. Postignuta je ušteda energije veća od 75 %, a zgrada je opremljena novim sustavima grijanja, hlađenja i ventilacije. Posebno se ističe dograđena biblioteka sa zelenim krovom i inovativnim prostorom za odmor, kao i egzoskelet pročelja s biljkama penjačicama – jedno od prvih javnih ozelenjenih pročelja u centru Zagreba. Projekt je primjer održive, moderne i otporne obnove.
Nagradu je preuzeo prof. Mladen Jošić , glavni projektant obnove, a nagradu je uručila Romana Vrca, predstavnica HUPFAS-a i tvrtke Sto.
KATEGORIJA: GRAĐEVINA GODINE – NOVOGRADNJA
Dobitnici: Valamar Amicor Resort (Hvar) i FRAMOS Campus (Čakovec)
Zbog izjednačenih rezultata, ove godine dodijeljene su dvije nagrade!
Valamar Amicor Resort, prvo eko ljetovalište u Hrvatskoj, dobitnik je zlatnog DGNB certifikata za održivu gradnju. Projekt je realiziran modularnom gradnjom, korištenjem ekoloških materijala i obnovljivih izvora energije, uz očuvanje prirodnog okoliša. Resort ne koristi jednokratnu plastiku, potiče lokalnu nabavu i osviještenu potrošnju resursa, promovirajući održivi turizam.
FRAMOS Campus u Čakovcu objedinjuje istraživanje, razvoj i proizvodnju na 3500 m², s naglaskom na održivost u svim aspektima – od materijala s niskim CO₂ otiskom i 100 % solarne energije, do zelenih površina i stanica za električna vozila. Kampus nudi vrhunske uvjete za rad i inovacije, simbolizirajući spoj tehnologije i odgovornog poslovanja.
Nagradu je preuzeo ispred Valamara Denis Terlević, direktor Valamar Amicor Resorta, a uručila ju je Vlasta Zanki, predsjednica povjerenstva za nagrade i predsjednica UO Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju. Ispred Framos Campusa nagradu je preuzeo Damir Dolar, direktor Framos Technologiesa, a nagradu mu je uručio Igor Kemenović, predsjednik udruge HUPFAS
KATEGORIJA: INSTITUCIJA / ORGANIZACIJA GODINE
Dobitnik: Studio 3LHD
Arhitektonski studio 3LHD, osnovan 1994. u Zagrebu, poznat je po integraciji arhitekture, urbanizma, dizajna i održivosti. S više od 60 stručnjaka, studio stoji iza niza nagrađivanih projekata poput Hotela Lone, Grand Park Hotela Rovinj i kampusa Rimac.
Predvodnici su digitalizacije u arhitekturi te autori platforme VOLUM3. Njihov ured u bivšem kinu Urania pretvoren je u otvoreni kulturni centar, a studio aktivno doprinosi edukaciji i razvoju struke. 3LHD je primjer kako arhitektura može oblikovati održivu budućnost.
Nagradu je preuzeo Marko Dabrović, partner i jedan od osnivača 3LHD-a a nagradu je uručila Goranka Tropčić Zekan, potpredsjednica upravnog odbora Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju.
KATEGORIJA: PROJEKT GODINE
Dobitnik: ZEZ Sunce
ZEZ Sunce prvi je projekt u Hrvatskoj u kojem su građani u potpunosti financirali solarnu elektranu na javnom krovu – Gradske tržnice u Križevcima. U samo deset dana, 130 građana prikupilo je 160.000 eura, a elektrana već proizvodi čistu energiju. Projekt, koji su razvili ZEZ i ZEZ Sunce, promiče pravedniji i uključiviji energetski sustav te koristi postojeće javne površine bez dodatne gradnje. Kao ogledni primjer građanskog ulaganja u energetsku tranziciju, ZEZ Sunce je ove godine nagrađen i prestižnom nagradom SozialMarie za društvene inovacije.
KATEGORIJA: STUDENTSKI PROJEKT GODINE (DIPLOMSKI STUDIJ)
Dobitnik: SUPEUS Case Study 2024 – „Green & Trendy: Vizija zelenog sutra”
SUPEUS Case Study 2024 okupio je više od 90 studenata tehničkih fakulteta kroz tri tematske radionice – od zelene arhitekture do obnovljivih izvora i vodika iz otpada. Kroz spoj predavanja i timskog rada, studenti su razvijali rješenja za stvarne izazove održive gradnje i energetske tranzicije. Projekt potiče interdisciplinarnost, inovacije i priprema mlade stručnjake za stvaranje zelenijih gradova budućnosti.
Nagradu je preuzela Kristina Kolarec, zamjenica voditelja projekta SUPEUS Case Study 2024, a nagradu je uručio Marko Markić, voditelj certificiranja u Hrvatskom savjetu za zelenu gradnju.
KATEGORIJA: OSOBA GODINE
Dobitnik: Izv. prof. dr sc. Bojan Milovanović
Za izniman doprinos promicanju zelene gradnje i održivog izgrađenog okoliša u Hrvatskoj, nagradu Osoba godine dobiva izv. prof. dr sc. Bojan Milovanović. Profesor na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, već više od 15 godina predano djeluje na području građevinske fizike, energetske učinkovitosti i održive gradnje. Autor je više od 200 znanstvenih i stručnih radova, dobitnik brojnih priznanja, a svojim zakonodavnim prijedlozima, edukacijama i inovacijama aktivno oblikuje graditeljstvo budućnosti. Njegov rad snažno doprinosi razvoju okolišno odgovornog pristupa u građevinskom sektoru i podizanju svijesti o važnosti održivog razvoja. Nagradu mu je uručio Dean Smolar, izvršni direktor Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju.
U stručnom povjerenstvu su bili: Suzana Babić Tkalčević, GTC, stručnjakinja iz razvoja nekretnina; prof. dr sc. Siniša Justić, dekan, Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu; Rajka Bunjevac, dipl.ing.arh, predsjednica Hrvatske komore arhitekata; prof. dr sc. Domagoj Damjanović, dekan Građevinskog fakulteta, Sveučilište u Zagrebu; Nina Dražin Lovrec, dipl.ing.građ., predsjednica Hrvatske komore inženjera građevinarstva; Julija Škoro, direktorica održivosti, Holcim; Romana Vrca, voditeljica tehničkog tima u HUPFAS-U; dr sc. Luka Korlaet, zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba; Vedrana Likan, direktorica Colliersa, stručnjakinja iz razvoja nekretnina; dr sc. Margareta Zidar, arhitektica i stručnjakinja za energetsku učinkovitost, Energetski institut Hrvoje Požar; doc. dr sc. Vlasta Zanki, sa Zavoda za inženjerstvo okoliša, Geotehničkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i predsjednica Upravnog odbora HSZG-a te ujedno i predsjednica povjerenstva.
Svečanost su vodili Aleksandar Jelovac ispred Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju i Anđelka Toto Ormuž ispred HUPFAS-a.
Hrvatski savjet za zelenu gradnju
Ul. grada Vukovara 274, 10000 Zagreb
+385 1 4886 296
info@gbccroatia.org
www.gbccroatia.org
-
Novosti3 tjedna prije
Festival Dani Orisa 25
-
Novosti4 tjedna prije
Kreativna Ura: Dizajn rasvjete – susret tehnologije, estetike i arhitekture
-
Arhitektura3 tjedna prije
projekt: Pujo A&D – Arhitektura Mediterana u novom ruhu – Tri kuće u Dalmaciji
-
Novosti4 tjedna prije
Deceuninck predstavio održiva rješenja na regionalnim konferencijama
-
Arhitektura2 tjedna prije
projekt: Hotel Materra – Izazov povezivanja i suživota hotela i prirodnog okruženja
-
Arhitektura2 tjedna prije
Slama kao građevinski materijal sadašnjice
-
Novosti2 tjedna prije
Izravna usporedba WC školjki s rotacijskim ispiranjem – Geberit Acanto WC školjka zauzela prvo mjesto
-
Promo2 tjedna prije
Nova dimenzija tuširanja s GROHE Purefoam