Novosti
Arhitektura Beograda – Urania x ASAP
U sklopu suradnje Urania x ASAP, večer posvećena suvremenim arhitektonskim praksama pod naslovom O arhitekturi iz Beograda otvorila je višeslojni teorijsko-projektantski dijalog između beogradskog arhitektonskog konteksta i njegovih suvremenih protagonistkinja. Događanje je otvorio Saša Begović, arhitekt i partner u studiju 3LHD, naglasivši važnost regionalne razmjene znanja, iskustava i metoda unutar arhitektonske scene koja, iako geografski fragmentirana, dijeli slične prostorne, političke i društvene izazove.
Kroz kustoski pažljivo artikulirano predavanje, dr sc. Ljiljana Blagojević, arhitektica, teoretičarka i povjesničarka arhitekture, i autorica ključnih studija o beogradskom modernizmu, predstavila je radove triju beogradskih arhitektonskih studija: Zabriskie, Studio Autori i Remorker Architects. Teorijski okvir predavanja polazio je od povijesne paralele između privatne arhitektonske prakse međuratnog Beograda – osobito stvaralaštva Dragiše Brašovana – i suvremenih nezavisnih arhitektonskih studija, koji u fragmentiranom urbanom tkivu i unutar kompleksnih investicijskih uvjeta razvijaju vlastite autorske jezike, metodologije i operativne strategije.
„Kada sam razgovarala s ASAP-om, otvorili su mi svoj server na kojem su imali po tri projekta od svake članice. Pregledala sam ih i dugo sam se lomila oko teme. Jer ovo nije sajamsko predstavljanje, ovo nije panoramski prikaz svih biroa – ovo je morao biti programski izbor. Taj izbor za mene artikulira dvije ključne teme: autonomiju profesije i djela, te autonomiju djelovanja u urbanom prostoru i zajednici. Druga poveznica bila mi je privatna praksa, kao kontinuitet sa sličnim modelima međuratnog Beograda, koji su često ostajali u sjeni institucionalne povijesti jer nisu bili državni projekti, nego inicijative arhitekata samih. I upravo tako i ASAP djeluje – iz autonomne, nezavisne inicijative,” istaknula je Blagojević.
Predstavnice triju arhitektonskih ureda – Milka Gnjato (Zabriskie), Maja Necić (Studio Autori) i Dušica Totić (Remorker Architects) – kroz razgovor s dr Blagjević prezentirale su odabrane projekte, poput BIGZ-a i Palate Beograd, Merin Hill i Revolucija, te Mokrin House, House A, oslikavajući raznolike pristupe u radu s prostorom, programom i naslijeđem.
Njihova praksa kreće se od mikro-intervencija i stambenih tipologija do javnih prostora i kulturnih objekata, pokazujući visoku razinu teorijske i izvedbene preciznosti, ali i svijest o kompleksnosti suvremenog urbaniteta.
Završni dio večeri oblikovan je kao otvoreni razgovor u kojem se, osim govornica, aktivno uključila i publika – s pitanjima koja su dodatno produbila razmatrane teme i otvorila prostor za refleksiju o širim regionalnim paralelama, modelima prakse i poziciji mladih arhitekata unutar suvremenog produkcijskog okvira.
Na kraju događanja, publici se obratio Igor Marsenić, izvršni direktor ASAP-a (Asocijacije srpskih arhitektonskih praksi), koji je ukratko predstavio misiju i djelovanje platforme: ASAP koja okuplja nezavisne arhitektonske urede iz Srbije, njegujući zajednički vokabular profesionalne etike, produkcijske odgovornosti i kritičkog promišljanja arhitekture kao kulturne i društvene prakse.
Večer u Uraniji potvrdila je važnost kustoski usmjerenih događanja u razumijevanju suvremene arhitekture ne samo kao produkta, već kao refleksa kolektivnih vrijednosti, prostornih strategija i društvenih odgovornosti. Suradnja Uranije i ASAP-a otvorila je novu platformu za transregionalni dijalog, naglašavajući arhitekturu kao diskurzivnu i emancipatornu praksu – onu koja propituje, intervenira i ostaje u trajnom dijalogu s prostorom koji nastanjuje.
O Uraniji
Urania – prostor kreacije, prostor je posvećen kreativnom djelovanju, a posebice onom koje propituje sebe, društvo, svijet.
Kao prostor kreacije posebnu pažnju posvećuje kreativcima svih struka, u nastajanju ili već prepoznatima, koji su društveno angažirani, te razvoju publike kroz edukaciju i razmjenu iskustava i mišljenja.
Svojim programskim pristupom veliki naglasak stavlja na promoviranje izvrsnosti u svim područjima ljudskog djelovanja, pristupačnost i demistifikaciju umjetnosti i kulture te brisanje umjetno stvorenih granica između stručnjaka i publike.
Temeljna vrijednost Uranije je osnaživanje i stvaranje zajednice kroz integraciju raznih vidova kreativnog djelovanja, suradnju stručnjaka i publike te otvaranje mogućnosti za zajedničko stvaranje nove vrijednosti. Stvaranjem nove vrijednosti Urania postaje prostor kreacije.
Više informacija pronađite na urania.hr.
-
Novosti3 tjedna prije
Webinar za projektante – Kaskadni sustavi u projektnim rješenjima Ariston
-
Promo4 tjedna prije
Deceuninck – Dva desetljeća na hrvatskom tržištu: Stvaranje održivih rješenja za budućnost
-
Promo2 tjedna prije
Jedinstveni izgled Fundermax Exterior ploča – Prirodna autentičnost fasada
-
Novosti3 tjedna prije
Pritzkerova nagrada za arhitekturu predstavlja „Na zemlji: Model za zajednicu“ — Predavanje i panel rasprava laureata za 2025. godinu
-
Arhitektura2 tjedna prije
Wellbeing Design & Hospitality – Elementi holističkog dizajna
-
Energetska efikasnost3 tjedna prije
Cjelovito rješenje energetske obnove
-
Arhitektura2 tjedna prije
intervju: Mia Roth i Tonči Čerina – Arhitektura nadrasta vrijeme u kojem nastaje
-
Novosti3 tjedna prije
Pametne zgrade nisu budućnost – one su sadašnjost – U Termama Sveti Martin održana konferencija “DEKADA PAMETNIH ZGRADA”